כמה פעמים יצא לכם לראות מנוף מרים מטען גדול וכבד לגובה, ושאלתם את עצמכם "איך הוא עושה את זה"? רוב הסיכויים שאמרתם לעצמכם "מה הבעיה? זה חשמלי!" ולא נתתם יותר מידי תשומת לב לשאלה הזו.

ובכן, יש לנו חדשות בשבילכם: הידראוליקה. זוהי מילת המפתח העומדת מאחורי פעולתם של הטרקטור, הדחפור, המשאבות ואפילו משאית הזבל השכונתית.

אז מה זה בדיוק הידראוליקה ?

המדען הצרפתי המפורסם, בלז פסקל גילה את הדבר לראשונה במסגרת ניסוי-נוזלים שערך. הוא גילה כי באמצעות דחיסת נוזל, ניתן להפעיל לחץ וכוח רב על מנת להפעיל מערכות שונות בקלות רבה.

העיקרון הוא פשוט: באמצעות הלחץ המופעל על הנוזל בצינור, צובר הנוזל כוח המאפשר לו לנוע קדימה ולהרים משאות כבדים, להניע מכונות ולבצע פעולות רבות בפשטות יחסית.

דוגמה טובה לכך, ניתן למצוא באחד הדברים המוכרים לנו מאוד: מערכת הבלמים ברכב שלנו. האם שאלתם את עצמכם בעבר, איך ניתן באמצעות לחיצה קטנה ולא מאמצת כלל, לעצור רכב שנוסע במהירות של 120 קמ"ש? התשובה לכך היא המערכת ההידראולית המרכיבה את מערכת הבלמים. באמצעות הלחץ המופעל מדוושת הבלמים, נדחס הנוזל המצוי בצינורות ומפעיל כוח על דסקיות הבלמים הצמודות לגלגלים, מה שמאט את נסיעת הרכב עד עצירתו הסופית. זוהי דוגמה מצוינת המדגימה לנו איך באמצעות הפעלת כוח מועט ועל ידי שימוש בדחיסת נוזלים, ניתן לבצע פעולות שהיו לוקחות לנו מאמצים אדירים, לו ביצענו אותן באופן ידני לחלוטין.

שימושים למערכות ההידראוליות

המערכות ההידראוליות לא נשארו בתחום הרכב או המנופים בלבד, וכיום עושים בהן שימוש נרחב בתעשייה. קשה לדמיין היום את התעשייה המודרנית ללא שימוש בהידראוליקה. ניתן לראות את השימוש בה גם בתחום המשאבות, וגם בתחום המכבשים כמו לדוגמה מכבש ענבים ביקב, המופעל על ידי מערכת הידראולית המאפשרת גם לסחוט את הענבים ולהפיק מהם יין רב יותר, וגם לחסוך מאמצים ושריפת אנרגיות מיותרות.

ואם כבר מדברים על הידראוליקה, חשוב לציין כי את מידות הלחץ של המערכות ההידראוליות, קראו על שם הממציא הצרפתי הנזכר קודם – פסקל. יחידת פסקל אחת שווה ללחץ 0.102 ק"ג לשטח של מטר רבוע אחד.

Tags:

הידראוליקה

בוכנה הידראולית

יחידת כוח

ניגי צינורות מלוטשים

את המילה 'בוכנה' ניתן למצוא בהקשרים שונים. מנוע בוכנה, משאבת בוכנה, בוכנה הידראולית ועוד. אז מה זו בעצם בוכנה, ואיך בדיוק היא עובדת? הבוכנה היא גליל העשוי לרוב מאלומיניום, המניע את העצמים בתוכם היא נמצאת, באמצעות חומרים שונים היוצרים בה לחץ.

סוגי בוכנה נפוצים

ישנם מספר סוגי בוכנה, הנבדלים זה מזה בצורת הפעולה שלהם, ובחומרים בהם הם משתמשים:

מנוע בעירה בוכנאי

מנוע בעירה בוכנאי, הוא למעשה המנוע של הרכב שלנו. המנוע עובד על בעירה פנימית המתבצעת בתוך הבוכנה, ומשתמש בשריפת דלק על מנת ליצור את האנרגיה הרצויה להפעלת המנוע.

פעולת הבוכנה מתחלקת לארבעה שלבים:

·         שלב היניקה– בו היא מקבלת את החומר, כשלאחר היניקה השסתום המכסה את הבוכנה נסגר.

·         שלב הדחיסה– בו הבוכנה דוחסת את החומר עד להצתה שלו.

·         שלב העבודה– בו  האנרגיה של החומר דוחפת את הבוכנה לכיוון הרצוי (מעלה או מטה).

·         שלב הפליטה– בו נפלטים כל החומרים השרופים החוצה.

ארבעת השלבים הללו פועלים בצורה מחזורית, כך שמנוע הבוכנה תמיד נמצא בפעולה. הבוכנה אינה פועלת לבד, אלא היא חלק ממרכיבי המנוע של הרכב, הכולל בנוסף לבוכנה גם צילינדר, טלטל וגל ארכובה.

בוכנה הידראולית

בניגוד לבוכנה במנוע בעירה, הבוכנה ההידראולית משתמשת בנוזלים על מנת להניע את העצם שבתוכו היא מורכבת. הנוזלים בהם משתמשים בבוכנה ההידראולית הם שמנים שאינם ניתנים לדחיסה, היוצרים לחץ רב בעת הדחיסה, ובכך מסוגלים להפעיל עצמים גדולים (כמו מנוף לדוגמה) במאמץ קטן.

ניתן למצוא שימוש בבוכנה הידראולית במגוון מקומות:

·         מערכת הבלמים ברכב – על ידי לחיצה על דוושת הבלמים נוצר לחץ על הנוזלים, וכך הם יוצרים לחץ עצום מאוד על דסקיות הבלמים, הגורמות להאטת או לעצירת הרכב לגמרי.

·         מגביה רכב (ג'ק) – במקרים של תקר בגלגל, אנו משתמשים עם הג'ק להרמת הרכב. הודות לבוכנה שבו, אנו מצליחים במאמץ קל להרים רכב ששוקל כמה טונות.

משאבת בוכנה

גם בתחום המשאבות אפשר למצוא את הבוכנה, כאשר חלק מהמשאבות משתמשות בה על מנת ליצור את הלחץ הרצוי בשאיבה. גם כאן בולט יתרונה של הבוכנה ההידראולית המסוגלת ליצור לחץ עצום במאמץ קל.

בכל תעשיה, ניתן למצוא אותה- וחשיבותה לא תסולא בפז. בוכנה הידראולית, אשר משמשת למגוון תפקידים, נחשבת ליעילה ביותר. בכוחה להניף מטענים כבדים, להניע תהליכי שינוע וייצור ואף לפעול בתוך מערכות טכנולוגיות מתקדמות. אבל איך כל זה מתאפשר בדיוק?

כך עובדת בוכנה הידראולית

כאשר מדברים על בוכנה הידראולית, מתכוונים למכשיר אשר נועד להפעיל כוח באמצעות נוזלים. באופן ספציפי ביותר, ומבלי להיכנס יתר על המידה לנוסחאות פיזיקאליות, המבנה הוא של גליל, הכולל בוכנה אשר תנועתה מתאפשרת הודות ללחץ המופעל על ידי נוזלים, וכן עקב לחצי השמן. חלק מהותי נוסף בכל בוכנה, אם כן, נוגע למשאבה ממנה מסופק אליה השמן- זו יכולה להיות ידנית או ממונעת.

ניתן למצוא סוגים שונים של בוכנות הידראוליות, אשר נבדלים ביניהם במשתנים השונים (לרבות מהירות התנועה, הלחץ המופעל וכן הלאה). ברמה הכללית, את הבוכנות ניתן למצוא באינספור מערכות, דוגמת דחפורים, מלגזות, טרקטורים, מנופים, מערבלי בטון, הגה כוח, מדחסי אשפה, בלמי מכונית- והרשימה עוד ארוכה.

היתרונות של הבוכנות

בוכנה הידראולית נחשבת לבחירה ראויה במרבית המקרים, וזאת עקב היתרונות הטבועים בה עקב ההידראוליקה. ראשית, היא מאפשרת להפיק, בקלות יחסית, אנרגיה עצומה. כך נמנע השימוש בכוח אדם מיותר, שעה שעבודתו מוחלפת על ידי המערכת ההידראולית. בנוסף, הרי שתהליכי ההתקנה והאחזקה נחשבים לנוחים הרבה יותר ממערכות אחרות, דבר שמאפשר לייעל את ההתנהלות הכלכלית עוד יותר, ואף לחסוך במשאבים יקרים.

בחירת בוכנה אינה משימה פשוטה

בכל אחד מהמקרים שהוזכרו, ובמצבים רבים אחרים, נדרש להתאים את הבוכנה באופן מיטבי לסוג הפעילות הרצויה, וזאת כדי לאפשר לה לפעול באופן היעיל ביותר. יש לציין כי נדרשים מאמצים לא מעטים בהתאמה זו, ולכן רצוי מאד לבצע אותה רק לאחר ייעוץ מקיף של מומחים בתחום.

מרגע הבחירה, נדרש להיצמד להוראות היצרן ולבצע את כל שנדרש על מנת לתחזק כראוי את הבוכנה. הגם שבוכנות הידראוליות נוטות להיות עמידות ולהחזיק מעמד שנים על גבי שנים, תקלות הן בהחלט בגדר אפשרות. לכן, רצוי לבדוק עם מרכיבי המערכת אילו שירותים מגיעים יחד עם הבוכנה: האם הרכישה כוללת גם ביטוח או שירותי תיקון? וכן הלאה.

ברמיל, פילבר, מסננים לתעשייה, אדלמן שירותים טכניים למרכבים, גמיש, אייזנברג הידראוליקה, שמוליק הידראוליקה, אצמה ,מאי אטמים, אלמוג, סאן הייטק, לדיקו, ליא, ל.י.א, בלס, י ביבאס, שיר טכנוטרייד, עוז, זוקו שילובים, אמיר, במות הרמה, הידראוליקה 90, אדי הידראוליקה, הידרו אשקלון, אגרועוז, צנרת גמישה, צנרת קשיחה, הידראוליקה, צנרת הידראולית, מוטות מוקשים, מוטות מצופים כרום, בוכנה הידראולית בוכנה חשמלית, צינור מלוטש, צינורות מלוטשים, ניגי צינורות מלוטשים,

ברמיל, פילבר, מסננים לתעשייה, אדלמן שירותים טכניים למרכבים, גמיש, אייזנברג הידראוליקה, שמוליק הידראוליקה, אצמה ,מאי אטמים, אלמוג, סאן הייטק, לדיקו, ליא, ל.י.א, בלס, י ביבאס, שיר טכנוטרייד, עוז, זוקו שילובים, אמיר, במות הרמה, הידראוליקה 90, אדי הידראוליקה, הידרו אשקלון, אגרועוז, צנרת גמישה, צנרת קשיחה, הידראוליקה, צנרת הידראולית, מוטות מוקשים, מוטות מצופים כרום, בוכנה הידראולית בוכנה חשמלית, צינור מלוטש, צינורות מלוטשים, ניגי צינורות מלוטשים,

אודותינו...

חברת ניגי הוקמה בשנת 1981 תחת השם פ.מ.ה פיתוח מערכות הידראוליות בע"מ, והתמחתה ביבוא שיווק, פיתוח ומתן שירות למערכות תעשייתיות וחקלאיות מערכות הכוללות בעיקר ציוד הידראולי ופניאומטי.

ניגי בע"מ הוקמה כחברה הנותנת שירותים טכנולוגיים גבוהים לציוד תעשייתי ובקרה תעשייתית, משמשת כחברת אם לפ.מ.ה והינה אחראית לפעילות שתי החברות.

ניגי צינורות מלוטשים מונה 22 עובדים בניהם מהנדס תעשייתי ומהנדס חשמל
ואלקטרוניקה ושירות לקוחות למתן שירות במפעלי הלקוח.

פעילות החברה:

1) מפיצה מורשית ובלעדית של חברת OMFB איטליה המתמחה במערכות הידראוליות לתחום הרכב.

2) נציג מורשה ובלעדי של חברת CONSET\VENSET דנמרק שולחנות חשמליים ומוצרים לבית חכם.

3) נציג מורשה ובלעדי של חברת Baumeister גרמניה המתמחה ברגליים חשמליות,מנועים חשמליים, בוכנות ליניאריות ומוצרים לבית חכם.

4) נציגה מורשית של MTS גרמניה במערכות מדידה טמפוסוניות.

5) נציגה מורשית ובלעדית של חברה בגרמניה בציוד אלקטרוני חשמלי לאבטחת מפעלים ומכונות והגנה על עובדים.

6) ייצור של מערכות כח הידראוליות הכוללות ציוד הידראולי, פנאומטי, חשמלי ואוטומציה תעשייתית.

7) פיתוח ותכנון של מערכות כח חדשות לתעשייה לפי אפיון הלקוח.

8) ייצור ושיפוץ בוכנות הידראוליות – מחלקת תכנון וייצור לפי קטלוג החברה, מחלקה לשיפוץ בוכנות בכל המידות עבור:

     ציוד כבד, מלגזות, מכבשים, תעשיה וחקלאות. 

9) צנרת – ייצור והרכבה של צינורות הידראוליים (גמישים וקשיחים) ללחצים וספיקות גבוהות, במגוון רחב של קטרים וקצוות.

10) ייבוא ושיווק פלדות במגוון מידות וסגסוגות.

11) אטמים – ייבוא ושיווק אטמים במגוון סוגים ומידות.

12) שירות לקוחות ומתן שירותי אחזקה לציוד קיים, בנושא הידראוליקה, בוכנה, בוכנה חשמלית ועוד.

מחלקות

מנועי חשמל: יבוא ושיווק מנועי חשמל טבולים ליחידות כוח מיוחדות.

צנרת : ייצור והרכבה של צינורות הידראוליים גמישים וקשיחים ללחצים וספיקות גבוהות במגוון רחב של קטרים וקצוות.
צנרת ,חיבורים מהירים , קצוות לחיצה, אילזות, דאוטי סיל, מקשרים ואדפטורים, חיבורי הרמטו

חלקי בוכנה: מגוון רחב של חלקי בוכנה לפי מידות ודרישת הלקוח. ראשי בוכנה, צווארי בוכנה, קרקעיות, מוטות  מצופים כרום ומוקשים, ייצור כל חלקי הבוכנה ועוד.

יחידות כח ואביזרים: יצור יחידות כוח תוצרת עצמית – מגוון רחב של יחידות כוח לפי דרישת הלקוח , יחידות כוח DC תוצרת איטליה לתחום הרכב.

בוכנות:  החברה מתמחה ביצור בוכנות הידראוליות ע"פ קטלוג ניגי צינורות מלוטשים ,לפי דרישת הלקוח.

ייצור בוכנות: החברה מתמחה ביצור בוכנות הידראוליות ע"פ קטלוג ניגי צינורות מלוטשים, מחלקת ייצור בוכנות ,מומחים לבוכנות בקטרים שונים ומידות מיוחדות לציוד כבד ומוצרי הידראוליקה.

מחלקת ליטוש צינורות: ליטוש מוטות וצינורות עד אורך 8 מטר, ליטוש מוטות עד קוטר 350 מ"מ,ליטוש צינורות עד קוטר 500 מ"מ.

יבוא ושיווק: ייבוא ושיווק פלדות במגוון מידות וסגסוגות:

BL- מוטות פלדה מצופים כרום קשה

IH- מוטות פלדה מוקשים ומצופים כרום קשה בקושי של HRC66-68  עבור מסבים ליניאריים.

CT- מוטות חלולים פלדה ST-52 מצופים כרום משוך בקר.

HT- צינורות ללא תפר מלוטשים פנים מפלדה ST-52 משוך בקר.

TU- צינורות ללא תפר מפלדה ST-35.4  משוך בקר.

פרויקטים: תכנון ,ייצור והרכבה של מערכות הידראוליות ,מתקני הרמה ושינוע , מכבשים ומתקני כבישה .

 

בין לקוחות חברתנו נמנים:

תעשייה אוירית לישראל. (מל"מ, מב"ט,  כלי טיס אזרחיים,מפעל הייצור,רמת"א וכו').
תעשייה צבאית לישראל (תע"ש).
צה"ל לכל יחידותיו השונות ( מספר ספק  83365269).
חברות תקשורת ובניהם בזק, פלאפון וחברות תקשורת נוספות.
חברת החשמל לישראל, מקורות, אל-על, אמיר, רכבת ישראל.
תעשיות פלסטיק כגון: פלציב עין הנציב, כתר פלסטיק, צ.א.ג, טכנו פלסט ועוד.
אלביט,תדיראן מערכות, חץ הכסף,דניה סיבוס, סולל בונה, IDC, IDE, ECI, אקרשטיין.
ברנד תעשיות,תעשיות פוני, הידקו גבעתי, יהודה פלדות, הארגז.
קומסקו, קטרפילר, פלדמן, תורן מסטבויים.
אינטליטק אינגנירינג', סימביוניקס, פרי, בתי חולים 
ועוד חברות רבות מהמגזר הציבורי והפרטי.

 

 

מס' ספק משהב"ט: 83-365269

מס' ספק תעשייה צבאית: 0011-27564

מס' ספק אווירית: 7352-I